Dieta bezglutenowa wyklucza produkty zawierające gluten białkowy, który znajduje się w ziarnach pszenicy, jęczmienia i żyta.
Najbardziej popularną dolegliwością, w przypadku której stosuje się dietę bezglutenową jest celiakia. Jej zdiagnozowanie oznacza konieczność rezygnacji z glutenu już do końca życia. Innymi chorobami, przy których powinno stosować się dietę bezglutenową jest nadwrażliwość na gluten czy alergia na pszenicę. We wszystkich tych przypadkach należy całkowicie wyeliminować gluten z diety. W przeciwnym wypadku będzie ci towarzyszył silny dyskomfort, ból brzucha, biegunka i inne niebezpieczne dla zdrowia dolegliwości, takie jak np. anemia.
Aby jednoznacznie stwierdzić, czy chorujemy na celiakię warto wykonać badania. Możemy poddać się zwykłemu badaniu krwi, a najpopularniejszym testem jest test tTG-IgA. Inną znaną metodą jest biopsja z jelita cienkiego.
Zanim zdecydujemy się na dietę bezglutenową zróbcie badania, a wyniki skonsultujcie z lekarzem, ponieważ dieta ta nie jest dietą przeznaczoną dla każdego. Osobom zdrowym zaleca się dobrze zbilansowaną dietę, w skład której wchodzi zarówno pszenica, jak i jęczmień czy żyto.
Celiakia jest to choroba autoimmunologiczna, w której organizm traktuje gluten jako zagrożenie i je atakuje. Podczas takiego ataku uszkadzane są ściany jelita, co z kolei wpływa na niedobory składników odżywczych, problemy z trawieniem, anemię czy wzrost ryzyka wielu szkodliwych chorób.
Osoby z celiakią skarżą się na ostre bóle brzucha, biegunki, zaparcia, wzdęcia, wysypki skórne, ból żołądka, utratę wagi, zmęczenie czy depresję.
Najlepiej wyeliminować całkowicie ze swojej diety produkty przetworzone albo zacząć dokładnie czytać etykiety umieszczone na nich.
Dieta bezglutenowa ma wiele opcji i dopuszcza wiele produktów, dzięki którym można tworzyć zdrowe i smaczne potrawy.
Przynosi ona wiele korzyści, zwłaszcza osobom chorym na celiakię. Pomaga w łagodzeniu objawów trawiennych, zmniejsza przewlekłe stany zapalne, a także zwiększa nasze pokłady energii i zmniejsza naszą wagę.