Czy naprawdę zasłużyła na to miejsce? Rozwiewamy wątpliwości.
Skoro zajęła tak mało pochlebne miejsce w rankingu, dlaczego zatem dieta ketogeniczna nadal jest tak popularna?
Przechodząc na jakąkolwiek dietę głównym naszym celem jest utrata zbędnych kilogramów. A gdy słyszymy, że dana dieta da nam ten efekt już po kilkunastu dniach tym bardziej chcemy podjąć się wyzwania. Pytanie tylko czy faktyczne takiego efektu możemy się spodziewać po tej diecie? A jeśli tak to czy zrzucanie wagi w tak krótkim czasie nie wpłynie negatywnie na nasz organizm, a w późniejszym czasie nie spowoduje efektu jo-jo?
Dieta keto coraz szybciej zyskuje na popularności, przy jednoczesnym zdobywaniu coraz szerszego grona przeciwników. Po diecie Dukana i diecie Body Reset, dieta ketogeniczna zajęła 3 miejsce w rankingu najgorszych diet 2019 roku.
Jej zwolennicy chwalą ją za szybką utratę wagi i dostarczenie dużej ilości energii, co jest bardzo ważne podczas odchudzania się. Niestety przeciwnicy zarzucają diecie ketonowej, że stanowi niebezpieczeństwo dla osób z chorobami serca, nerek i wątroby.
Dieta ketonowa to dieta o niskiej zawartości węglowodanów i wysokiej zawartości tłuszczu. Obniża poziom cukru we krwi i insuliny oraz przenosi metabolizm organizmu z węglowodanów na tłuszcz i ketony.
Mówiąc najprościej - dieta ketonowa polega na drastycznym zmniejszeniu spożycia węglowodanów i zastąpieniu ich tłuszczem. Ta redukcja węglowodanów wprowadza organizm w stan metaboliczny zwany ketozą. W tym stanie organizm pozyskuje energię nie z cukru, a z tłuszczu nagromadzonego w tkankach. Stan ketozy to efektywne spalanie tłuszczu. Dieta ta polega na tym, że eliminuje się węglowodany przyjmowane wraz z pożywieniem i zastępuje się je tłuszczami.
Gdy wchodzimy w stan ketozy zaczynamy tracić mięśnie, stajemy się skrajnie zmęczeni i wyczerpani. A także głodni. W takim stanie organizm z dużo większą trudnością traci zbędne kilogramy.
Mówiąc o utracie mięśni musimy pamiętać, że dieta ta może też uszkodzić nasze serce, które też jest mięśniem.
Wielu ekspertów w dziedzinie zdrowego odżywiania się uważa, że dietę tę powinno się stosować jedynie pod nadzorem klinicznym i tylko przez krótkie okresy czasu. Stosowana zbyt długo może doprowadzić do nieodwracalnych problemów zdrowotnych. Eksperci uważają również, że taka dieta powinna być stosowana jedynie w niektórych przypadkach i nie jest najwłaściwszym sposobem zdrowego odchudzania się dedykowanym do wszystkich. W niektórych przypadkach może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlatego zanim zdecydujecie się na dietę ketogeniczną porozmawiajcie z dietetykiem i ze swoim lekarzem. Dieta ketogeniczna, tak jak każda inna dieta powinna być stosowana pod nadzorem dietetyka i przez określony czas. Tak jak i inne diety, i ta nie jest dla każdego. Może stąd tyle rozbieżnych opinii na jej temat.
A gdy już upewnicie się, że nie ma żadnych przeciwskazań, aby ją stosować to poniżej kilka naszych wskazówek co jeść, a czego unikać.
Jeśli zgłodniejesz między posiłkami warto sięgnąć po przekąskę zatwierdzoną w diecie keto:
Czego należy unikać przechodząc na dietę ketogeniczną:
Pamiętajcie, że wszystko jest dla ludzi! Jeśli nie ma żadnych medycznych przeciwskazań do stosowania diety ketogenicznej warto spróbować, bez względu na to jakie miejsce zajmuje na liście polecanych diet 2019 roku. W końcu mamy rok 2020!