Pisaliśmy już o tym jak powinniśmy przygotować się do biegania w okresie jesienno-zimowym. Teraz przyszedł czas, aby przekonać was do biegania poprzez wskazanie 7 korzyści z uprawiania tej dyscypliny sportu. Jeśli jeszcze nie znacie plusów biegania to czas najwyższy je poznać.
Bez względu na to czy biegamy w plenerze czy po bieżni jedno jest pewne- ta czynność powoduje spalanie znacznej ilości kalorii. Im więcej widzisz kilogramów na wyświetlaczu wagi, tym wolniej i krócej biegaj. Twoje stawy będą ci za to wdzięczne.
Biegając spalasz więcej kalorii, a tym samym musisz dostarczyć organizmowi więcej pokarmu i stąd twój apetyt wzrasta. Regularne bieganie, a także inne ćwiczenia fizyczne wpływają na polepszenie naszego trawienia.
Bieganie wiąże się z dobrym dotlenieniem organizmu, a to z kolei przekłada się na lepszy sen. Pamiętaj jednak o tym, że trzeba też dobrze sypiać, aby bieganie było efektywne i nie zagrażało przetrenowaniu organizmu czy kontuzjom.
Skoro bieganie wpływa na dotlenienie organizmu, to wpływa również na wzmocnienie płuc. Im więcej będziemy biegać, tym rzadziej będziemy mogli zaobserwować u siebie zadyszkę, np. podczas wchodzenia po schodach.
Dzięki systematycznemu bieganiu poprawiasz elastyczność swoich tętnic, a także obniżasz ciśnienie krwi. A to z kolei zmniejsza ryzyko zawału.
Bieganie poprawia gęstość kości, w szczególności kości pleców, bioder i nóg. To z kolei wpływa na wzmocnienie mięśni. Dzięki bieganiu zmniejszysz ryzyko osteoporozy, a także kontuzji.
Bieganie wpływa bardzo dobrze na naszą głowę. I nie mamy tu na myśli dotlenienia, ale nasze zdrowie psychiczne. Poprawia nastrój i pozytywnie wpływa na naszą samoocenę poprzez wyniki jakie osiągamy każdego dnia biegania. Im częściej biegamy, tym więcej kilometrów jesteśmy w stanie zrobić, a to sprawia, że widzimy siebie jako wygranych, a takich depresja nie lubi.
Pamiętaj, zanim jednak założysz buty do biegania, skonsultuj swój pomysł z lekarzem. Bieganie ma wiele korzyści, ale jest również kilka powodów, dla których nie powinieneś tego robić. Na przykład osobom otyłym proponowalibyśmy zacząć od zajęć na siłowni, na przykład od treningu cardio. Im większa masa ciała, tym bardziej obciążone są stawy, przede wszystkim staw biodrowy, kolanowy i skokowy. Warto wtedy wybrać podłoże miękkie, na przykład leśne ścieżki. Wtedy mamy pewność, że nasze stawy są bezpieczne.