Każdy z nas wie, że niewyspani stajemy się marudni, zniechęceni, zrzędliwi. A czy wiecie, że brak snu wpływa również na nasze życie seksualne, pamięć, zdrowie, wygląd, a nawet na zdolność do utraty wagi.
Według raportu National Sleep Foundation dorosły człowiek w wieku od 26 do 64 lat powinien spać od 7 do 9 godzin. Seniorom wystarcza do 8 godzin snu dziennie. Im człowiek jest młodszy, tym więcej potrzebuje snu: nastolatkowie od 8 do 10 godzin, dzieci w wieku szkolnym od 9 do 11, a przedszkolaki nawet do 13 godzin.
Długotrwały brak snu może przyczynić się do powstania takich chorób jak choroby serca (np. zawał serca) czy cukrzyca. Negatywnie wpływa również na nasze ciśnienie.
Brak snu zabija również nasz popęd seksualny. Według badań seksuologów brak snu wpływa na mniejsze libido zarówno u mężczyzn jak i u kobiet.
Niedobór snu wpływa również negatywnie na wygląd naszej skóry i szybkość jej starzenia się. Większość ludzi doświadcza ziemistej skóry i opuchniętych oczu zaledwie po kilku bezsennych nocach. Gdy mamy jednak do czynienia z chroniczną utratą snu może to doprowadzić do zmatowienia skóry, drobnych zmarszczek i cieni pod oczami.
Podczas bezsennych nocy nasz organizm wytwarza również więcej kortyzolu, czyli hormonu stresu. W nadmiernych ilościach kortyzol może rozkładać kolagen skóry, białko, które utrzymuje skórę gładką i elastyczną. Wysoki poziom kortyzolu ma również negatywny wpływ m.in.: na budowę naszego ciała poprzez odkładanie się niechcianej tkanki tłuszczowej oraz powoduje nadciśnienie tętnicze, zaburzenia nastroju, zaburzenia miesiączkowania czy depresję.
Jeśli dobrze się odżywiamy i regularnie ćwiczymy, ale na sen nie poświęcamy minimum 7 godzin dziennie to jest duże prawdopodobieństwo, że i tak nie osiągniemy zamierzonych celów.